Jak funkcjonować w społeczeństwie jako osoba chora psychicznie
Post dodany przez Kasia · 31-07-22 · Baza wiedzy
Choroby psychiczne są jednym z większych problemów w naszym społeczeństwie. Nie chodzi tu tylko o zapadalność i stawianie diagnozy, ale o brak akceptacji. Wydawać by się mogło, że wiedza odnośnie chorób psychicznych i tego, jak osoby nimi dotknięte mogą funkcjonować dalej nie stoi na najwyższym poziomie. W efekcie bardzo często chorzy spotykają się ze społecznym odrzuceniem i względną marginalizacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że choroba psychiczna absolutnie nie jest wyrokiem i można z nią normalnie żyć. Funkcjonowanie osób chorych psychicznie jest względnie normalne!
Choroba psychiczna a zdrowie fizyczne
Choroba psychiczna w naturalny sposób wpływa także na nasze zdrowie fizyczne. W przebiegu niektórych z nich można odczuwać bowiem brak motywacji, zniechęcenie i zmęczenie. Ważne jest jednak to, by umieć sobie z tym stanem poradzić. W życiu osób chorych psychicznie aktywność fizyczna może działać jako swoista terapia. Warto więc angażować się w różnorodne aktywności i poświęcić choć krótką chwilę na to, by po prostu się poruszać. Endorfiny wydzielające się podczas wysiłku z pewnością pozytywnie wpłyną na ogólne samopoczucie pacjentów.


Osoby chore psychicznie a życie społeczne
Funkcjonowanie osób chorych psychicznie w naszym, oceniającym społeczeństwie jest dość trudne. Traktowane mogą być one jako osoby napiętnowane, co nie powinno mieć miejsca. Osoby chore psychicznie mogą śmiało angażować się w wydarzenia społeczne i po prostu korzystać z życia. Warto dbać o swoje kontakty społeczne, gdyż spotkania towarzyskie i inne wydarzenia kulturalne z pewnością przyczynią się do złagodzenia objawów choroby psychicznej.
Osoby chore psychicznie a ich rodziny
Rodziny osób chorych psychicznie są pośrednio dotknięte schorzeniem. Niemniej jednak ważne jest to, by nie poddawały się one i nie ulegały presji. Choroby psychiczne nie są wyrokiem i można z nimi normalnie żyć i funkcjonować. Rodziny powinny więc zapewnić swoim bliskim odpowiednie wsparcie i utrzymywać motywację do leczenia.