polfamilia.org.pl

Poradnik jak wspierać opiekunów osób chorych psychicznie


Post dodany przez Kasia · 25-06-22 · Baza wiedzy

Wsparcie dla opiekunów osób chorych psychicznie powinny okazywać przede wszystkim specjalistyczne instytucje, lecz również bliscy - rodzina, przyjaciele czy nawet sąsiedzi. Mowa tutaj zarówno o wsparciu psychicznym, które jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania, jak i wsparciu rzeczowym czy pomocy w opiece nad osobą chorą.

Wsparcie dla opiekunów osób chorych psychicznie

Na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunowie osób chorych psychicznie? Przede wszystkim mogą oni ubiegać się o różnego typu świadczenia, wypłacane przez organ rentowy. Niezbędne będzie w tym przypadku przedstawienie wymaganej dokumentacji oraz złożenie właściwych wniosków. Opiekunowie mogą także korzystać z pomocy psychologów oraz psychiatrów, którzy przede wszystkim podpowiedzą, jak postępować z osobą chorą. Z drugiej strony, pomogą oni radzić sobie w kryzysach u trudnych sytuacji. Tego typu pomoc jest oczywiście bezpłatna. Wsparcie dla opiekunów osób chorych psychicznie powinni okazywać również najbliżsi - ważne jest przede wszystkim zrozumienie problemu oraz ułatwienie opiekunom wykonywania codziennych czynności. W ich przypadku nawet wyjście do sklepu czy udanie się do lekarza może być bardzo trudne, gdyż często nie mogą zostawić oni podopiecznego samego w domu.

Wsparcie dla opiekunów osób chorych psychicznie

Porady dla opiekunów osób chorych psychicznie

Opiekunowie osób chorych psychicznie przede wszystkim nie mogą dopuścić, aby ich podopieczny zrezygnował z leczenia bądź przyjmowania poszczególnych preparatów, zaleconych przez lekarza. Ważne, aby szukać pomocy w dostępnych źródłach - głównie u specjalistów, którzy dysponują gruntowną wiedzą oraz doświadczeniem w postępowaniu z osobami chorymi psychicznie. Wsparcia należy też szukać u najbliższych osób - nie można dopuścić do sytuacji, w której cała opieka spada wyłącznie na jedną osobę. Pogodzenie jej z codziennym życiem okazuje się bowiem bardzo trudne, zwłaszcza jeśli opiekun zmuszony jest kontynuować pracę zawodową. Dobrze, aby poszczególne osoby wymieniały się opieką co kilka godzin lub przynajmniej co kilka dni. 


Wsparcie dla rodzin i opiekunów osób chorych psychicznie. Dowiedz się więcej o stowarzyszeniu. · Copyright polfamilia.org.pl