polfamilia.org.pl

Wskazówki dotyczące opieki nad osobami chorymi psychicznie


Post dodany przez Kasia · 19-06-22 · Baza wiedzy

Choroby psychiczne to bez wątpienia jedne z najcięższych schorzeń, z jakimi wiele osób niestety zmaga się na co dzień. Często bowiem wskazuje się na to, że choroby psychiczne to nie tylko choroby umysłu, ale także i choroby duszy. Kwestia tego jak opiekować się osobami chorymi psychicznie od wielu już lat jest wyjątkowo dyskusyjna. Jednocześnie kilka prostych wskazówek może sprawić, że taka opieka przyjdzie nam z łatwością. Wobec tego jak opiekować się osobami chorymi psychicznie?

Jak leczyć osoby chore psychicznie?

Leczenie osób chorych psychicznie nie jest krótkoterminowym procesem. Warto zauważyć, że choroby psychiczne pozostają z pacjentami na całe życie i nie da się ich w żaden sposób ominąć. Wobec tego leczenie osób chorych psychicznie to nie tylko terapia, ale przede wszystkim regularne stosowanie leków. Warto jednak zauważyć, że leki nie mają na celu całkowitego wyleczenia choroby, a jedynie sprawne minimalizowanie jej objawów. Z kolei terapia jest w tym wypadku nieocenioną formą wsparcia, która pozwala osobom chorym psychicznie odzyskać chociażby pewne pozory życia normalnego i kontaktów społecznych.

choroba psychiczna wsparcie
Jak opiekować się osobami chorymi psychicznie

Jak żyć z chorobą psychiczną?

Życie z chorobą psychiczną wcale nie musi być usłane kolcami i przeszkodami. Tak naprawdę stan ten trzeba będzie zaakceptować, a następnie umieć na niego reagować. Warto zauważyć, że choroby psychiczne mają tendencję do okresu wzmożonego nasilenia, a także do okresu całkowitego uśpienia. Trzeba więc się przygotować zarówno na wzloty jak i na upadki, jednak przy wsparciu bliskich oraz terapeutów, a także przy odpowiednio dobranych lekach, życie z chorobą psychiczną będzie po prostu łatwiejsze.

Jak rozpoznać i leczyć depresję u bliskich?

Depresja jest jedną z podstępnych chorób, która może rozwijać się latami. Najlepiej rozpoznać ją po okresach wahań nastrojów i wycofania się danej osoby z życia zawodowego lub społecznego. Depresja jest leczona za pomocą środków farmaceutycznych oraz szeregu zajęć terapeutycznych. Bliscy będą potrzebować naszego wsparcia przez cały czas.


Wsparcie dla rodzin i opiekunów osób chorych psychicznie. Dowiedz się więcej o stowarzyszeniu. · Copyright polfamilia.org.pl