Zdrowie psychiczne w pracy: Pozytywne skutki zatrudniania osób z chorobami psychicznymi
Post dodany przez Kasia · 27-06-22 · Baza wiedzy
Wstęp: choroba psychiczna a praca
Choroba psychiczna to problem dotykający bardzo wielu ludzi. Może to być depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy najpoważniejsza z nich - schizofrenia. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne leki, pomagające normalnie funkcjonować osobom dotkniętym chorobami psychicznymi.
Czy osoby z chorobami psychicznymi mogą się odnaleźć na rynku pracy? Jak najbardziej. Potrzebna jest tylko dobra wola pracodawców.
Czy są jakieś plusy zatrudniania osób chorujących psychicznie? Osoby z chorobami psychicznymi często będą szanować swoją pracę bardziej, wiedzą one bowiem, że nie jest im najłatwiej odnaleźć się na rynku zawodowym - istnieje niestety wiele stereotypów i uprzedzeń odnośnie chorób psychicznych.
Sporo osób z doświadczeniem choroby psychicznej posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Pracodawcom może opłacać się zatrudniać takie osoby. Można niekiedy ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia osób z niepełnosprawnością.
Choroba psychiczna a praca: jak udaje się pracować mimo choroby?
Choroba psychiczna to nie jest jednolity stan. Zdarzają się okresy zaostrzenia oraz remisji, czyli osłabnięcia symptomów chorobowych. W remisji człowiek funkcjonuje normalnie - choroba psychiczna nie daje o sobie znać. Taki okres trwać może wiele lat. Może być nawet tak, że dana osoba doświadczyła tylko raz rzutu chorobowego, a reszta jej życia upływa w stanie remisji choroby.
Osoby będące w remisji nie mają problemów z wykonywaniem pracy lub mogą mieć tylko nieznaczne problemy, związane np. z obniżonym nastrojem.
Choroba psychiczna a praca: czy można sobie poradzić?
Czy można sobie poradzić, cierpiąc na chorobę psychiczna, a jednocześnie pracując? Odpowiedź jest tu pozytywna. Mnóstwo osób z chorobami psychicznymi radzi sobie na co dzień z wykonywaniem obowiązków służbowych. Może tu chodzić nawet o schizofrenię i bardzo odpowiedzialne zawody, takie jak lekarz czy psychoterapeuta. Będąc w remisji, choroba nam nie przeszkadza. Gorzej jest, gdy przyjdzie zaostrzenie objawów - wtedy może wystąpić konieczność wzięcia zwolnienia lekarskiego. Nie zmienia to faktu, że wśród nas jest mnóstwo osób z diagnozą choroby psychicznej, które po prostu wykonują swoją pracę - często otoczenie nie wie o ich chorobie.