Znaki ostrzegawcze choroby psychicznej - Jak je rozpoznać
Post dodany przez Kasia · 17-07-22 · Baza wiedzy
Kiedy bliska nam osoba zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, często pojawiają się obawy, czy może być to oznaką choroby psychicznej. Jak rozróżnić chwilowy kryzys od prawdziwego zagrożenia? Jakie są najczęstsze oznaki choroby psychicznej?
Oznaki choroby psychicznej: jak można pomóc?
Przede wszystkim, nie należy takiej osoby oceniać czy podejmować prób samodzielnej diagnozy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie bliskiej nam osoby o naszym wsparciu, i nakłonienie jej do konsultacji ze specjalistą (psychiatrą lub psychologiem). Osoby, o których zaczyna się choroba psychiczna często są zagubione we własnej sytuacji, nie wiedzą co może się z nimi dziać. Jeśli okażemy wsparcie, istnieje dużo większa szansa na decyzję takiej osoby o konsultacji z profesjonalistą, który zdiagnozuje problem i wprowadzi ewentualne leczenie.
Oznaki choroby psychicznej: kiedy szukać pomocy?
Odpowiedź brzmi - zawsze, kiedy sytuacja zaczyna nas niepokoić. Trzeba pamiętać, że sami nie posiadamy zazwyczaj wiedzy i doświadczenia potrzebnej, by móc prawidłowo postawić diagnozę. Mimo powszechnemu ciągle przekonaniu, wizyta u specjalisty nie jest żadnym wstydem. Przyniesie za to odpowiedzi niezbędne, by zdawać sobie sprawę z sytuacji bliskiej nam osoby.
Oznaki choroby psychicznej: jakie są objawy?
Często nie mamy pełnej wiedzy, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i wzbudzić niepokój. Jest to między innymi trwająca dłużej niż kilka dni zmiana zachowania i przyzwyczajeń. Jeśli bliska nam osoba wycofuje się z życia jakie prowadziła, jest apatyczna, smutna, nie ma energii do działania, może to świadczyć o początkach depresji. Także zwiększona impulsywność, rozdrażnienie, a nawet agresja mogą być sygnałami, że dzieje się coś niedobrego. W poważnych przypadkach pierwszymi objawami choroby psychicznej mogą być nawet omamy, urojenia czy zaburzenia myślenia. W każdym z tych przypadków warto jak najszybciej podjąć decyzję o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej.